Węgiel

Spalanie węgla to według wielu osób główne źródło zanieczyszczenia środowiska oraz dającego się nam we znaki smogu. Okazuje się jednak, że problemem jest nie sam węgiel, a jego niska jakość oraz spalanie w niewłaściwy sposób w przestarzałych kotłach. Co zatem należy zrobić, aby ogrzewanie węglem było jak najbardziej ekologiczne?

Węgiel wysokiej jakości

Aby produkty uboczne procesu spalania zawierały jak najmniej szkodliwych związków, trzeba kupować wysokiej jakości węgiel. Co oznacza to w praktyce? Przede wszystkim powinien mieć on jak najniższą zawartość siarki, a także produkować mało popiołu. Korzyścią z wykorzystania takiego surowca jest również uzyskiwanie więcej ciepła z jednej jednostki węgla, co przekłada się również na możliwość zakupu mniejszych ilości surowca, by ogrzać budynek.

Odpowiedni piec

Wysokiej jakości węgiel powinien być też spalany w odpowiednim piecu. Służą do tego kotły 5 klasy, w których można spalać pellet i ekogroszek. Cechują się one dużą efektywnością energetyczną, a także emisją pyłów, która nie przekracza 40 mg/m3 (w przypadku kotłów 3 klasy jest to aż 150 mg/m3).

Sposób spalania węgla

W przypadku posiadania starszego modelu kotła, również można wpłynąć na to, aby spalanie węgla było bardziej ekologiczne. Aby palić bezdymnie i efektywnie, ogień powinno rozpalać się na górze stosu, co sprawi, że płomienie stopniowo będą schodzić w dół. Natomiast przy dokładaniu węgla, należy umieszczać go obok żaru. Dzięki temu gazy palne uwalniane będą w bardzo małych ilościach, zaś osiągana temperatura równie wysoka.