Ekogroszek

Choć ekogroszek to w istocie węgiel, to uznawany jest za zdecydowanie bardziej ekologiczny od niego. Powodem jest to, że powstaje z wysokiej jakości węgla kamiennego albo brunatnego, dlatego cechuje się m.in. bardzo niską zawartością siarki (poniżej 1%). Niestety, wielu producentów sprzedaje ekogroszek niskiej jakości, z wyższą zawartością substancji niepalnych, zbyt mokry, a nawet z dodatkiem zmielonych kamieni. Uniknąć tego można tylko korzystając z oferty zaufanych dystrybutorów takich jak firma Bio Petrol.

W jakich piecach można palić ekogroszek?

Do spalania ekogroszku najbardziej nadają się kotły retortowe klasy piątej. Według norm są to piece najwyższej jakości, które poza ekogroszkiem mogą spalać także pellet. Piece te emitują średnio aż trzykrotnie mniej szkodliwych pyłów od kotłów klasy trzeciej, a także cechują się bardzo wysoką sprawnością, która w przypadku wielu modeli sięga aż 90% (przy kotłach trzeciej klasy jest to około 75%). W praktyce oznacza to, że spalając ekogroszek o wysokiej kaloryczności, zużywamy mniej surowca, czyli oszczędzamy na zakupie.

Użytkowanie kotłów na ekogroszek

Kolejną cechą pieców retortowych jest komfort użytkowania, gdyż wymagają one bardzo rzadkiego dorzucania paliwa – dzięki zasobnikom można je dokładać je nawet co kilka dni. Taki piec ma oczywiście kilka wad. Poza wyższą ceną, zajmuje on także więcej miejsca w kotłowni. Trzeba także dbać o to, aby kupować do niego tylko wysokiej jakości ekogroszek, gdyż w przeciwnym wypadku spalanie nie tylko nie będzie efektywne, ale także pozostanie po nim bardzo dużo popiołu.